Vzhledem k tomu, že náklady na potraviny rostou stejně rychle jako obavy z plýtvání potravinami, přicházejí v pravý čas nové formy potravinových obalů, které mohou prodloužit trvanlivost zboží podléhajícího rychlé zkáze.

Každoročně se vyhodí jedna třetina všech vyrobených potravin; hodně z toho prostě shnije. Zlepšením balení potravin lze snížit účty v domácnosti a současně snížit dopad na životní prostředí.

Průlomovým materiálem, který může těchto cílů dosáhnout, je tenký polymerní film, který využívá minerální nanotrubičky, které pomalu uvolňují přírodní éterické oleje. Tyto oleje, extrahované z rostlin, jako je tymián a oregano, mají přirozený antimikrobiální účinek uvnitř obalu a pomáhají potravinám zůstat déle svěží.

Film vyvinula společnost NanoPack, která získala finanční prostředky z projektu EU Horizont 2020 na vytvoření svého jedinečného balení, a lze jej použít k zabalení všech druhů zboží podléhajícího rychlé zkáze, včetně masa, ryb, zeleniny, ovoce a mléčných výrobků. Podrobnosti byly zveřejněny na Světovém kongresu AIPIA (Active & Intelligent Packaging Industry Association), který se konal v listopadu 2019 v Amsterdamu.

Klíčem k nové fólii je aplikace halloysitových nanotrubic (HNT), které byly chemicky modifikovány, aby umožnily účinné plnění a kontrolované uvolňování olejů. Jak vysvětluje web společnosti, „HNT jsou považovány za jeden z nejslibnějších přírodních nanomateriálů. Jejich jedinečná kombinace vlastností zahrnuje trubkovou strukturu, vysoký poměr stran, nízkou cenu a hojnou dostupnost, dobrou biokompatibilitu a vysokou mechanickou pevnost. “

Jejich role ve filmu je: „… sloužit jako nádoby s nanočásticemi pro zapouzdření antimikrobiálních molekul.“ Nanotrubice zvyšují tepelnou stabilitu olejů a umožňují jejich začlenění do vysoce komoditního polymerního filmu. Jakmile jsou uvnitř balicího filmu, „Nanotrubičky pomalu uvolňují antimikrobiální oleje z filmu do horní části baleného jídla.“ Vědecké mediální středisko EU, CORDIS, vysvětluje: „To aktivně zpomaluje oxidaci, změny vlhkosti a mikrobiální růst.“

Výsledkem testů bylo, že obal zvýšil prodejnost čerstvých třešní o 40%, prodloužil skladovatelnost sýra o 50% a inhiboval růst plísní v chlebu o 3 týdny.

„Tuto technologii lze použít nejen na balení potravin, ale také na širokou škálu kosmetických obalů. Představuje platformu pro mnoho aplikací a může tvořit základ velkého trhu v hodnotě stovek milionů eur, ne-li miliard, “říká Simon van Dam, senior člen projektového manažera NanoPack. Nanotrubičkový film však ještě není připraven k uvedení na trh, vyžaduje další testování.

„Očekáváme, že dokončení vývoje a získání požadovaných regulačních schválení bude vyžadovat alespoň jeden až dva roky. V současné době jsme na úrovni technologické připravenosti 7 z 9, což je fáze potřebná k dosažení komerčně připravené technologie, “dodává van Dam.

Dobrou zprávou pro nanotechnologický průmysl je pozitivní zpětná vazba od potenciálních zákazníků. Celkově si spotřebitelé prohlíželi použití nanotrubic v balení potravin v pozitivním nebo neutrálním aspektu, ale zajímavé je, že měli horší názor na používání éterických olejů, přičemž účastníci průzkumu je viděli „… v negativním světle (protože je spojují s jinými nepotravinářskými aplikacemi). ““

Ve skutečnosti jsou nanotrubice fixovány uvnitř polymeru a nikdy nepřicházejí do styku s potravinami.

Průzkum také zdůraznil konfliktní zájmy mezi výrobci a kupujícími. Něco, co společnost označila jako „kompromis mezi prodloužením doby použitelnosti produktu (tím, co zajímá výrobce potravin) a čerstvostí (tím, co zajímá spotřebitele).“

Celkově byli dotázaní pozitivní ohledně nákupu potravin zabalených do nanotrubičového filmu, protože to napomohlo čerstvosti produktu a nejedná se pouze o prodloužení trvanlivosti.

Je však rozhodující, že s více než 1,3 miliardy tun potravin zbytečně vyhozených každý rok a bezpočet lidí onemocní v důsledku konzumace zkažených nebo kontaminovaných potravin, vytvoření balení, které zpomaluje nebo dokonce zastavuje růst mikrobů a bakterií, jde o velmi potřebný vývoj. Zatímco použití nanotrubic uvnitř polymerního filmu se může zdát drahé a zbytečné, hodnota jídla, které musí být vyhozeno, ve skutečnosti činí inteligentní obal nezbytným.


Fotografický kredit: NanoPack a Grist