S rostoucí poptávkou po nanomateriálech roste také velikost trhu a počet výrobců a dodavatelů nanotechnologií.

Ve skutečnosti je nyní trh tak vyspělý a technologie tak rozvinutá, že výroba začala na méně zřejmých místech.

Jedním z příkladů je to, jak vědci v Národní chemické laboratoři (NCL) v Pune v Indii vyvinuli levný postup k výrobě stříbrných nanowirů. Levná metoda kontinuálního toku, která nedávno zavedla pilotní závod. Pokud bude následovat správná investice, bude následovat i  dodávka přesných nanomateriálů pro rychle se rozvíjející indický technologický průmysl.

Vzhledem k tomu, že se nyní nanovlákna používají v široké škále elektrického zboží, jako jsou dotykové obrazovky, infračervené štíty a dirigentské inkousty používané při výrobě elektronických obvodů, je pravděpodobné, že podobné projekty jsou jen začátkem hromadné výroby nanomateriálů mimo země G7.

I když tato technologie není nová, liší se způsob, jakým byla použita, konkrétně se zaměřením na udržení nízkých nákladů.

"Metoda této syntézy je známá chemie, ale bylo možné použít různé kontrolní parametry v laboratoři," řekl Dr. Amol Kulkarni, vedoucí výzkumný pracovník v oddělení chemického inženýrství a vývoje procesů, NCL. "Účelem bylo vytvořit technologii, která bude konkurovat světu a dostane se do oblasti elektrických chemikálií."

Dr. Shekhar Mande, generální ředitel Rady pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIR), souhlasí a při slavnostním zahájení pilotního závodu oznamuje, jak: „S pomocí této technologie ... indická průmyslová odvětví budou moci vstoupit do výroby elektronických Chemikálií."

Dr. Shekhar Mande v pilotním závodě na výrobu nanomateriálů.

Tento optimismus je založen na přesvědčení vývojářů, že dokážou vyrobit vysoce kvalitní stříbrné nanočástice 12krát levnější než ceny na současném trhu.

Cena stříbrných nanočástic různých velikostí (průměr 20 mm až 100 mm) se pohybuje od 250 do 600 USD za gram, zatímco ceny vyráběné společností NCL stojí 18 USD za gram,“ uvádí The Times of India. Navíc: „Pilotní závod v CSIR-NCL může produkovat až 500 gramů denně a je škálovatelný na libovolnou požadovanou rychlost výroby. Proces lze také upravit tak, aby se vyráběla široká škála nanovláken vhodných pro různé aplikace. “

V současné době Indie dováží všechny stříbrné nanočástice, které vyžaduje její obrovské odvětví výroby mobilních telefonů. Doufáme, že tento pilotní závod bude dostatečně úspěšný z hlediska ceny a kvality, aby pomohl uspokojit část této poptávky místně vyráběnými surovinami.

Jak v srpnu roku 2019 uvedly Hospodářské časy Indie: „[Růst] Z pouhých dvou výrobních jednotek v roce 2014 na 268 výrobních jednotek pro mobilní telefony a příslušenství v roce 2019 vedlo k tomu, že 95% mobilních telefonů prodávaných v zemi bylo vyráběno na domácím trhu. Ve skutečnosti je Indie po Číně dnes druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě. “

"Indie dosáhla v posledních čtyřech letech obrovského úspěchu ve výrobě mobilních telefonů a komponentů," poznamenává Panjak Mohindroo, předseda Indické asociace pro buněčné a elektronické výrobky (ICEA). "Náš domácí trh, viz-a-viz, je nasycený, a my jsme se zaměřili na cíl Rs 7,7 lakh crore exportu do roku 2025."

To odpovídá cíli exportu téměř 108 miliard dolarů z předpokládaného trhu smartphonů s hodnotou 2 300 miliard dolarů za pouhých pět let. Ve srovnání s tím globální prodej mobilních telefonů v roce 2018 činil 520 miliard dolarů.

Očekává se však, že i bez takového výjimečného růstu na trhu s mobilními telefony v příštím desetiletí dojde k rychlému nárůstu poptávky po elektronických součástkách a nanomateriálech.

V současné době Indie produkuje pouze několik anorganických oxidů, jako je oxid titaničitý a nanomateriály uhlíku. Odvětví výroby nanomateriálů se však rychle vyvíjí, často s novými nanoprodukty, jako jsou technologie kovových nanočástic. Mezitím se škála aplikací pro nanomateriály rozrůstá, takže je lze nyní nalézt na vícedotykových obrazovkách, polymerních nanokompozitech, nanokeramických dentálních implantátech, filtry pro optické komponenty, antimikrobiální povlaky, nano-membrány pro akustické snímání a lékařské senzory .

V Indii roste výzkum nanotechnologií. Začala nyní výrobní fáze?

"Globální trh se stříbrnými nanočásticemi je opravdu velký," poznamenává Dr. Mande. "Pro výrobce nanovláken existuje dostatek příležitostí, protože v tomto odvětví je jen velmi málo výrobců."

Kromě toho „podle společné studie Assocham-TechSci Research bude„ téměř jeden ze čtyř odborníků v oblasti nanotechnologií na světě bude pravděpodobně indické národnosti pro desetiletí končící rokem 2025 “.

„V nedávné době zaujaly stříbrné nanočástice pozornost díky své vhodnosti pro tištěnou a flexibilní elektroniku. Používá se na přísně kontrolovaných trzích, kde má Indie téměř nulovou stopu, “řekl mluvčí NCL. "Díky této technologii vyvinuté v CSIR-NCL budou indická průmyslová odvětví schopna vstoupit do výroby tohoto přesného materiálu."

Takový je kontrast nanomateriálního průmyslu. Zatímco podnikání je založeno na surovinách, které jsou neuvěřitelně malé, trh s nanomateriály rozhodně malý není.


Fotografický kredit: Researchstash, BGR, Electronicsforu, Countryflags a Greenbergtraurig.